Test alergiczny

Martwisz się, że Twoje objawy wiążą się z chorobą alergiczną? Odpowiedz na kilka pytań opracowanych przy współpracy dr n. med. Piotra Rapiejko, specjalisty w dziedzinie alergologii. Rozwiązanie testu pozwoli na rozwianie części Twoich wątpliwości oraz umożliwi Ci odpowiednie przygotowanie do ewentualnej wizyty u lekarza specjalisty.

Czy poza okresami gdy jesteś przeziębiona/y występuje u Ciebie wodnista wydzielina z nosa (wodnisty katar)?
Czy poza okresami gdy jesteś przeziębiona/y występuje u Ciebie kichanie (często „salwami” po kilka, kilkanaście razy)?
Czy poza okresami gdy jesteś przeziębiona/y odczuwasz zatkanie nosa (upośledzenie drożności nosa powodujące konieczność oddychania przez usta, chrapanie lub potrzebę zastosowania kropli udrażniających nos)?
Czy odczuwasz obustronne objawy ze strony oczu, takie jak : świąd, pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie?
Czy odczuwasz ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła (tzw. katar zanosowy) ?
Czy odczuwasz ból lub uczucie rozpierania w okolicy twarzy i/lub czy wydzielina z nosa jest zabarwiona?
W poprzednich pytaniach zaznaczyłaś/eś, że nie występuje u Ciebie wodnista wydzielina z nosa (wodnisty katar) i nie dokucza Ci kichanie, nie masz zatkanego nosa i nie występują u Ciebie obustronne objawy świądu, pieczenia, łzawienia i zaczerwienia oczu, nie odczuwasz bólu lub rozpierania w okolicy twarzy, wydzielina z nosa nie jest zabarwiona. Brak w/w objawów nie wyklucza obecności choroby, możliwe, że jesteś skutecznie leczony i właśnie dlatego nie odczuwasz dolegliwości chorobowych. Odczuwasz ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła (tzw. katar zanosowy). Ten objaw chorobowy wymaga wnikliwej analizy i przeprowadzenia pełnego badania i rozmowy z lekarzem, który może zlecić konieczne badania dodatkowe.
Jeśli zdecydowałaś/eś się odwiedzić ten serwis i wypełnić test najprawdopodobniej Twoje objawy są dokuczliwe. Skontaktuj się ze swoim lekarzem. Opowiedz mu o swoich dolegliwościach. Nie lekceważ występujących u Ciebie objawów.
Przeprowadzona ankieta nie wyklucza alergicznego tła Twoich dolegliwości, jednak występujące u Ciebie objawy chorobowe mogą być spowodowane przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych i wymagają przeprowadzenia pełnego badania i rozmowy z lekarzem, który może zlecić konieczne badania dodatkowe.
W poprzednich pytaniach zaznaczyłaś/eś, że nie występuje u Ciebie wodnista wydzielina z nosa (wodnisty katar) i nie dokucza Ci kichanie, nie masz zatkanego nosa i nie występują u Ciebie obustronne objawy świądu, pieczenia, łzawienia i zaczerwienia oczu, nie odczuwasz bólu lub rozpierania w okolicy twarzy, wydzielina z nosa nie jest zabarwiona, nie odczuwasz ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (tzw. katar zanosowy). Brak w/w objawów nie wyklucza obecności choroby, możliwe, że jesteś skutecznie leczony i właśnie dlatego nie odczuwasz dolegliwości chorobowych.
Skontaktuj się ze swoim lekarzem. Opowiedz mu o swoich dolegliwościach. Nie lekceważ występujących u Ciebie objawów.
Test nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
Objawy, które u Ciebie występują mogą wskazywać na to, że cierpisz na alergiczny nieżyt nosa lub/i alergiczne zapalenie spojówek
Jest bardzo prawdopodobne, że cierpisz na alergiczny nieżyt nosa lub/i alergiczne zapalenie spojówek
Czy objawy występują przez cały rok?
Najprawdopodobniej alergeny znajdują się wewnątrz miejsca zamieszkania
Czy objawy występują po kontakcie ze zwierzętami np. zwierzętami domowymi (np. kot, pies, świnka morska, chomik czy ptaki)?
Czy objawy występują lub wyraźnie nasilają się w czasie pobytu poza domem w pogodne dni?
Najprawdopodobniej alergeny znajdują się wewnątrz miejsca zamieszkania
Źródłem alergenów mogą być zwierzęta domowe
Najprawdopodobniej źródłem alergenów nie są zwierzęta domowe
Czy zauważyłaś/eś, że dolegliwości nasilają się w czasie sprzątania, odkurzania, zamiatania, ścierania kurzu?
Czynnikiem alergizującym mogą być alergeny roztoczy kurzu domowego
Najprawdopodobniej nie jesteś uczulony na roztocze kurzu domowego
Jeżeli w pierwszych czterech pytaniach respondent na pytanie 3 odpowiedział TAK, a następnie w całej ścieżce odpowiedział nie, dodatkowo otrzymuje dwa pytania !
Czy odczuwasz ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła (tzw. katar zanosowy)?
Czy odczuwasz ból lub uczucie rozpierania w okolicy twarzy i/lub czy wydzielina z nosa jest zabarwiona?
Przeprowadzona ankieta nie wyklucza alergicznego tła Twoich dolegliwości. Występujące u Ciebie objawy chorobowe -upośledzenia drożności nosa i ściekanie wydzieliny po tylnej gardła. Wymagają one wnikliwej analizy i przeprowadzenia pełnego badania i rozmowy z lekarzem, który może zlecić konieczne badania dodatkowe.
Przeprowadzona ankieta nie wyklucza alergicznego tła Twoich dolegliwości, jednak występujące u Ciebie objawy chorobowe mogą być spowodowane przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych i wymagają przeprowadzenia pełnego badania i rozmowy z lekarzem, który może zlecić konieczne badania dodatkowe.
W poprzednich pytaniach zaznaczyłaś/eś, że nie występuje u Ciebie wodnista wydzielina z nosa (wodnisty katar) i nie dokucza Ci kichanie, i nie występują u Ciebie obustronne objawy świądu, pieczenia, łzawienia i zaczerwienia oczu,ból ani rozpieranie okolicy twarzy, wydzielina z nosa nie jest zabarwiona i nie odczuwasz ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (tzw. katar zanosowy). Występujące u Ciebie objawy upośledzenia drożności nosa wymagają wnikliwej analizy i przeprowadzenia pełnego badania i rozmowy z lekarzem, który może zlecić konieczne badania dodatkowe.
Najbardziej prawdopodobne jest, że źródłem alergenów są alergeny pyłku roślin
W twoim przypadku ustalenie alergenu może być trudne
Zaznacz, w których okresach występują lub nasilają się Twoje dolegliwości.
I połowa
II połowa
styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień
W powietrzu obecny jest pyłek leszczyny i olszy. Jest prawdopodobne, że właśnie alergeny pyłku tych drzew są odpowiedzialne za Twoje objawy chorobowe. Zapisuj daty, gdy Twoje objawy nasilają się , sprawdzaj na bieżąco komunikaty o aktualnym i prognozowanym stężeniu pyłku roślin w regionie gdzie mieszkasz (Prognoza dla Alergików). Skontaktuj się ze swoim lekarzem. Opowiedz mu o swoich objawach. Nie lekceważ objawów alergicznego nieżytu nosa i spojówek.
W powietrzu dominuje pyłek brzozy. Jest prawdopodobne, że właśnie alergeny tego drzewa są odpowiedzialne za Twoje objawy chorobowe. Zapisuj daty, gdy Twoje objawy nasilają się , sprawdzaj na bieżąco komunikaty o aktualnym i prognozowanym stężeniu pyłku roślin w regionie gdzie mieszkasz (Prognoza dla Alergików). Skontaktuj się ze swoim lekarzem. Opowiedz mu o swoich objawach. Nie lekceważ objawów alergicznego nieżytu nosa i spojówek.
W powietrzu dominują pyłki traw. Jest prawdopodobne, że właśnie alergeny pyłku traw są odpowiedzialne za Twoje objawy chorobowe. Zapisuj daty, gdy Twoje objawy nasilają się , sprawdzaj na bieżąco komunikaty o aktualnym i prognozowanym stężeniu pyłku roślin w regionie gdzie mieszkasz (Prognoza dla Alergików). Skontaktuj się ze swoim lekarzem. Opowiedz mu o swoich objawach. Nie lekceważ objawów alergicznego nieżytu nosa i spojówek.
W powietrzu dominuje pyłek bylicy. Jest prawdopodobne, że właśnie alergeny pyłku tych pospolitych chwastów są odpowiedzialne za Twoje objawy chorobowe. Zapisuj daty, gdy Twoje objawy nasilają się, sprawdzaj na bieżąco komunikaty o aktualnym i prognozowanym stężeniu pyłku roślin w regionie gdzie mieszkasz (Prognoza dla Alergików). Skontaktuj się ze swoim lekarzem. Opowiedz mu o swoich objawach. Nie lekceważ objawów alergicznego nieżytu nosa i spojówek.
Okres występowania Twoich objawów nie jest charakterystyczny dla najczęstszych w Polsce uczuleń. Zapisuj daty, gdy Twoje objawy nasilają się , sprawdzaj na bieżąco komunikaty o aktualnym i prognozowanym stężeniu pyłku roślin w regionie gdzie mieszkasz (Prognoza dla Alergików).
Skontaktuj się ze swoim lekarzem. Opowiedz mu o swoich dolegliwościach. Nie lekceważ występujących u Ciebie objawów.
Test nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia koniecznie skonsultuj się z lekarzem!