Alergia na sierść zwierząt

To, co potocznie nazywa się uczuleniem na sierść kota czy psa, tak naprawdę jest alergią na złuszczony naskórek znajdujący się w sierści naszych pupili oraz białko zawarte w ich ślinie lub moczu. Złuszczony naskórek zwierząt domowych to nic innego jak martwe komórki skóry. Zawarte w nim białka u części z nas mogą wywoływać nieprzyjemne objawy alergii.

 • Objawy alergii na sierść kota, psa i innych zwierząt domowych

  Najczęstsze objawy alergii na sierść zwierząt to kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu. Testy wykonane w gabinecie specjalisty alergologa pozwalają na stwierdzenie, czy jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin, czy też na inny alergen np. roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe lub alergeny pochodzenia zwierzęcego.

  Porady dla osób cierpiących na alergię na sierść zwierząt domowych
  • Miej plan

   Przewiduj możliwość kontaktu ze zwierzętami domowymi, na których sierść możesz być uczulony. Zanim kogoś odwiedzisz w domu, dowiedz się, czy osoba ta ma zwierzę, na którego sierść jesteś uczulony. Dzięki temu będziesz przygotowany na ewentualny atak objawów alergii

  • Częste kąpiele

   Jeśli masz zwierzęta domowe, regularnie je kąp. Częste kąpiele znacznie zmniejszają ilość alergenów w ich sierści

  • Etykieta domowa

   Nie pozwól zwierzęciu wchodzić do sypialni. Zastanów się też, czy nie lepiej byłoby wygrodzić część mieszkania, gdzie nie mają wstępu zwierzęta.

  • Zasada ręka-oko

   Musisz pamiętać, że po bezpośrednim kontakcie ze swoim pupilem, zanim dotkniesz okolicy oczu, musisz najpierw umyć ręce.

  • Koty kontra psy

   Koty generalnie powodują więcej problemów z alergią niż psy. Powód jest prosty: koty to straszne czyściochy, cały czas liżą sierść, starannie rozprowadzając po swoim ciele alergeny.

  • Nie tylko sierść

   Pamiętaj jednak o tym, że nawet te zwierzęta, które nie mają sierści, mogą wywoływać objawy alergii. Jeśli cierpisz na alergię, a koniecznie chcesz mieć jakieś zwierzę, to idealnie w Twoim przypadku sprawdzą się rybki, krab pustelnik, iguana czy wąż.