Alergia na pleśnie

Alergia na pleśnie powodowana jest przez zarodniki pleśni, które unoszą się w powietrzu dokładnie tak, jak pyłki roślinne i mogą znajdować się zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu, powodując nieprzyjemne objawy alergii. Pleśnie na świeżym powietrzu pojawiają się w cieplejszych miesiącach roku. Pleśnie bytujące w pomieszczeniach rozsiewają zarodniki przez cały rok, zwykle jednak chowając się w wilgotnych miejscach.

 • Gdzie najczęściej można znaleźć pleśnie
  Na świeżym powietrzu
  Na świeżym powietrzu:

  Gleba, rośliny, gnijące drewno, zwiędłe liście

  W pomieszczeniach
  W pomieszczeniach:

  Piwnice, łazienki, strychy, poddasza, a także w pobliżu pralek, lodówek i na parapetach

   
  Objawy alergii na pleśnie

  Najczęstsze objawy alergii na pleśnie to kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu. Testy alergiczne wykonane w gabinecie specjalisty alergologa pozwalają na stwierdzenie, czy jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin, czy też na inny alergen np. roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe lub alergeny pochodzenia zwierzęcego.

  Porady dla osób cierpiących na alergię na pleśnie
  • Czysty dom

   Zwalczaj pleśnie regularnie czyszcząc łazienkę, pomieszczenie z pralką i piwnicę. Nie zostawiaj wilgotnego prania zbyt długo w pralce. Czyść zasłonę prysznicową i kafelki w łazience, nie zapominając o fugach i armaturze, za pomocą środków zawierających składnik zabijający pleśnie i zapobiegający ich rozwojowi. Używaj mat łazienkowych, które można prać w pralce.

  • Sprawdzaj wilgotność powietrza

   Utrzymuj wilgotność względną powietrza w domu poniżej 50%, aby utrudnić pleśniom wzrost. Jeśli panuje duża wilgoć, używaj klimatyzatora lub osuszacza powietrza.

  • Walcz z wilgotnością powietrza w domu

   Podczas gotowania włączaj okap, a kiedy się kąpiesz lub bierzesz prysznic, włączaj wyciąg w łazience, aby w ten sposób usunąć nadmiar wilgoci z powietrza.

  • Utrzymuj czystość i wyrzucaj psującą się żywność

   Regularnie myj wnętrze lodówki i wylewaj wodę z tacki pod zamrażarką. Natychmiast wyrzucaj psującą się żywność, aby zmniejszyć wzrost pleśni.

  • Światło słoneczne a pleśnie

   Pleśnie nie przepadają za światłem słonecznym, w związku z czym w ciągu dnia staraj się mieć wszystkie okna odsłonięte.

  • Czytaj etykiety

   Jeśli poduszki, materace czy meble wypełnione są pianką, sprawdzaj, czy oznakowane są jako „hipoalergiczne”. Jeśli nie, to pot, który będzie przenikał do wnętrza pianki w miarę używania, może spowodować rozrost pleśni.