Alergia na kurz domowy

Roztocze kurzu domowego to często spotykany alergen w pomieszczeniach. Roztocze znajdują się w kurzu, który w sposób naturalny gromadzi się w domu. Podczas gdy roztocze kurzu domowego występują we wszystkich miejscach w domu, to szczególnie upodobały sobie one wilgotne zakamarki. Te mikroskopijne stworki żywią się martwym naskórkiem i chowają się między włókna poduszek, materacy, koców i dywanów. Występowanie roztoczy kurzu domowego jest większe w lecie niż w zimie ze względu na zwiększony poziom wilgotności powietrza w lecie. Jednak w cieplejszym i wilgotniejszym klimacie roztocze kurzu domowego są obecne przez cały rok na okrągło.

 • Objawy alergii na kurz

  Najczęstsze objawy alergii na kurz to kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu. Testy wykonane w gabinecie specjalisty alergologa pozwalają na stwierdzenie, czy jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin, czy też na inny alergen np. roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe lub alergeny pochodzenia zwierzęcego.

  Porady dla osób cierpiących na alergię na kurz
  • Nowe nawyki

   Zmniejsz ekspozycję na alergeny kurzu domowego, zakładając maskę przeciwkurzową i rękawice, ścierając kurz wilgotną szmatką lub gąbką i odkurzając odkurzaczem z filtrem HEPA i workiem o podwójnych ściankach.

  • Czytaj etykiety

   Wybieraj poduszki, materace i meble zawierające w opisie słowo „hipoalergiczny”.

  • Ponakrywaj wszystko

   Używaj poszew na poduszki i kołdry, a także pokrowców na materace piankowe, sprężynowe i inne, które nie przepuszczają alergenów.

  • Wykładzinom mówimy „do widzenia”

   Jeśli to możliwe, usuń z sypialni wykładzinę.

  • Wołaj fachowca

   Dbaj o to, aby fachowiec regularnie sprawdzał i serwisował ogrzewanie i klimatyzację.

  • Usuwaj wilgoć z powietrza

   Utrzymuj wilgotność względną powietrza w pomieszczeniach poniżej 50%. Możesz to osiągnąć, umieszczając w wilgotnych pomieszczeniach osuszacz.