Zatkany nos

Uczucie „zatkanego nosa” spowodowane jest najczęściej przekrwieniem błony śluzowej nosa. Często przy zatkanym nosie pojawia się ból głowy i katar. Te objawy są nieprzyjemne, męczące i utrudniające normalne funkcjonowanie.  Zatkany nos pojawia się, gdy tkanki nosa, tkanki z nim sąsiadujące i naczynia krwionośne stają się obrzęknięte nadmiarem płynu, powodując trudności w oddychaniu.

 • Przyczyny zatkanego nosa:

  • Infekcja wirusowa

  • Infekcja bakteryjna

  • Alergia

   
 • Jak odróżnić czy zatkany nos spowodowany jest przez infekcję wirusową, bakteryjną czy alergię?

  Zatkanemu nosowi często towarzyszy wyciek wydzieliny z nosa, czyli katar, jednak jego występowanie zależy od jego przyczyny. Na przykład, w przypadku zapalenia zatok czy  innych bakteryjnych infekcji dróg oddechowych, może się on nie pojawić, gdyż obrzęk śluzówek nosa przeważa nad produkcją wydzieliny.

  Czynnikiem rozróżniającym przyczynę zatkanego nosa jest między innymi wygląd wydzieliny spływającej z nosa. W przypadku infekcji wirusowej jest wodnisty i cieknący , a infekcji bakteryjnej śluzowo-ropny i w obu przypadkom może towarzyszyć drapanie w gardle, kaszel, czasami gorączka, ból głowy czy uczucie ogólnego rozbicia. Jeśli przyczyną jest alergia, będąca odpowiedzią tkanek na oddziaływanie alergenów, katar jest wodnisty i cieknący, jednak w przeciwieństwie do zakażenia wirusowego, współwystępować z nim mogą świąd nosa, kichanie oraz łzawienie.

   

  Objawy
  współtowarzyszące
  Infekcja wirusowaInfekcja bakteryjnaAlergia
   
  Wydzielina z nosawodnista i cieknącaśluzowo-ropnawodnisty i cieknący
  Ból głowytak
   
  Gorączkamożetaknie
  Innedrapanie w gardle, kaszel, ból głowy, ogólne
  uczucie rozbicia,
  świąd i zaczerwienie
  nosa oraz gardła,
  kichanie, łzawienie
 • Domowe sposoby leczenia zatkanego nosa

  • Unikaj silnego wydmuchiwania nosa –  zbyt silne i częste wydmuchiwanie nosa prowadzi do zaostrzenia stanu zapalnego nosa, dlatego sięgaj po chusteczki tylko wtedy, kiedy „kapie” z nosa

  • Gorąca para – ciepło łagodzi dolegliwości oraz w naturalny sposób odtyka nos, redukując stan zapalny, dlatego wskazany jest gorący prysznic lub kąpiel czy wdychanie oparów ciepłego ręcznika, który został zanurzony w gorącym roztworze wody z solą.

  • Inhalacje - mogą one przybrać dwie formy: parowej i irygacyjnej. Pierwsza, tzw. parówka, polega na dodaniu kilku kropel olejku do inhalacji, np. eukaliptusowego do garnuszka z gorąca wodą. Parówkę robimy poprzez nachylenie się nad rondelkiem wypełnionym wrzącym naparem z olejkiem, który musi zostać postawiony na stole i przykrycie głowy ręcznikiem. Czas trwania zabiegu wynosi 15 minut. Z kolei forma irygacyjna polega na przygotowaniu roztworu wody i soli w proporcji 100 ml letniej wody i ¼ łyżki gruboziarnistej soli, którą należy zaaplikować przez gruszkę bądź specjalną butelkę do irygacji (dostępne w aptece) – przechylamy głowę lekko w bok, w jedną dziurkę nosa aplikuje się roztwór i oddychamy normalnie. Płyn powinien wypłynąć druga dziurką nosa. Nie należy połykać roztworu.

  • Gorąca herbata - picie gorącej herbaty również pomaga odetkać zatkany nos (działa podobnie do inhalacji). Najlepsza będzie herbatka z majeranku.

  • Nawilżanie powietrza w sezonie grzewczym – na przykład za pomocą nawilżacza, dzięki  któremu łatwiej będzie oddychać podczas snu.

   

  Gdy potrzebujesz szybkiej ulgi w zatkanym nosie, sprawdź nasz produkt Claritine Active – działa już w 30 minut!

Referencje:

1. Symptoms Nasal Congestion, http://www.mayoclinic.org/symptoms/nasal-congestion/basics/definition/sym-20050644
2.Szamborski R., Katar – etiologia i skuteczne leczenie, Farmacja Polska, 10/2009, http://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/10-2009/08b%20%20Katar%20sponsorowany.pdf
3. What Causes Stuffy Nose?, https://www.healthline.com/symptom/stuffy-nose
4. Zaremba A., Zatkany nos bez kataru – jakie mogą być przyczyny uczucia zatkanego nosa bez kataru?,  http://wylecz.to/pl/choroby/laryngologia/zatkany-nos-bez-kataru-jakie-moga-byc-przyczyny-uczucia-zatkanego-nosa-bez-kataru.html#popupClose
5. Zatkany nos? Poznaj najlepsze domowe sposoby, https://krokdozdrowia.com/zatkany-nos-najlepsze-sposoby/
6. Jak odetkać zatkany nos?, https://tipy.interia.pl/artykul_4586,jak-odetkac-zatkany-nos,1.html#bcGo

L.PL.MKT.10.2017.5688