Alergia na pyłki roślin

Przyczyną objawów alergii sezonowej są te alergeny, których źródłem jest środowisko zewnętrzne, między innymi ziarna pyłku roślin. Są małe, lekkie i suche, dzięki czemu mogą przemieszczać się z wiatrem na duże odległości. Stężenie pyłku roślin w powietrzu w okresie sezonu pylenia może zmieniać się z dnia na dzień i zależy od wielu czynników, na przykład pogody.

 • Alergia na pyłki roślin | Claritine
  Pyłki drzew

  Spośród drzew najczęstszą przyczyną alergii są brzoza, olsza i leszczyna. Najwcześniej, na przełomie zimy i wiosny, w powietrzu obecne są alergeny pyłku leszczyny i olszy. Pyłek brzozy jest przyczyną silnych objawów alergii wziewnej w kwietniu.

  Alergia na pyłki roślin | Claritine
  Pyłki trawy

  Pyłek traw jest najczęstszą przyczyną alergii sezonowej w Polsce. U osób uczulonych objawy alergiczne trwają zazwyczaj od drugiej połowy maja do połowy lipca. Spośród ponad 200 gatunków traw najlepiej poznane są alergeny tymotki łąkowej.

  Alergia na pyłki roślin | Claritine
  Pyłki chwastów

  Pyłek bylicy jest częstą przyczyną objawów alergii w okresie letnim; w lipcu i sierpniu. Bylica rośnie na polach i pastwiskach, w sadach, przy drogach i na placach budowy.

   
  Objawy alergii na pyłki roślin

  Najczęstsze objawy uczulenia na alergeny pyłku roślin to kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu. Testy wykonane w gabinecie specjalisty alergologa pozwalają na stwierdzenie, czy jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin, czy też na inny alergen np roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe lub alergeny pochodzenia zwierzęcego.

  Porady dla osób cierpiących na alergię na pyłki roślin
  • Planuj z rozmysłem

   Korzystaj z informacji dla alergików. Jeśli to możliwe, w dniach o wysokim stężeniu pyłku, spędzaj czas w pomieszczeniach zamkniętych. Spacer najlepiej zaplanuj po obfitym lub długotrwałym deszczu, gdy powietrze jest wolne od pyłku roślin

  • Praca w ogrodzie

   Wychodząc w okresie pylenia z domu załóż okulary, pracując w ogrodzie nie zapomnij o masce ochronnej, aby ograniczyć kontakt z alergenem.

  • Szybki prysznic i zmiana ubrania nie zaszkodzą!

   Po powrocie do domu weź kąpiel i zmień ubranie, aby pozbyć się osadzonych na włosach i odzieży ziaren pyłku.

  • Oczyśćmy atmosferę

   Podczas jazdy samochodem pozamykaj wszystkie okna i nastaw klimatyzację na obieg wewnętrzny. W domu nie otwieraj okien. Jeśli używasz klimatyzatora, pamiętaj o częstej wymianie filtrów.

  • Co sadzić w ogrodzie?

   Zastanawiasz się, co posadzić w ogrodzie ? Wybieraj te gatunki, które nie powodują zaostrzenia objawów alergii – skonsultuj się z alergologiem. Zadbaj, aby koszenie trawników wokół domu zakończyć przed wytworzeniem kwiatostanów.