Alergia na pyłki roślin

Alergia to reakcja nadwrażliwości układu odpornościowego na substancję, która jest obojętna dla człowieka zdrowego. Określamy ją mianem alergenu. Kiedy nasz organizm narażony jest na kontakt z alergenem, pojawiają się takie objawy, jak wyciek z nosa, kichanie, świąd i blokada nosa oraz łzawienie, swędzenie i zaczerwienie oczu. Najczęściej uczulają alergeny pyłku roślin, roztoczy kurzu domowego, grzybów pleśniowych i alergeny pochodzenia zwierzęcego.

 
 Sierść zwierząt
 Kurz domowy
 Pyłki roślin
 Pleśnie
Sierść zwierząt
Kurz domowy
Pyłki roślin
Pleśnie
 • Alergie na sierść zwierząt domowych

  To, co potocznie nazywa się uczuleniem na sierść kota czy psa, tak naprawdę jest alergią na złuszczony naskórek znajdujący się w sierści naszych pupili oraz białko zawarte w ich ślinie lub moczu. Złuszczony naskórek zwierząt domowych to nic innego jak martwe komórki skóry. Zawarte w nim białka u części z nas mogą wywoływać nieprzyjemne objawy alergii.

  Objawy alergii na sierść zwierząt domowych

  Najczęstsze objawy alergii na sierść zwierząt to kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu. Testy wykonane w gabinecie specjalisty alergologa pozwalają na stwierdzenie, czy jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin, czy też na inny alergen np. roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe lub alergeny pochodzenia zwierzęcego.

  Porady dla osób cierpiących na alergię na sierść zwierząt domowych
  • Miej plan

   Przewiduj możliwość kontaktu ze zwierzętami domowymi, na których sierść możesz być uczulony. Zanim kogoś odwiedzisz w domu, dowiedz się, czy osoba ta ma zwierzę, na którego sierść jesteś uczulony. Dzięki temu będziesz przygotowany na ewentualny atak objawów alergii.

  • Częste kąpiele

   Jeśli masz zwierzęta domowe, regularnie je kąp. Częste kąpiele znacznie zmniejszają ilość alergenów w ich sierści

  • Etykieta domowa

   Nie pozwól zwierzęciu wchodzić do sypialni. Zastanów się też, czy nie lepiej byłoby wygrodzić część mieszkania, gdzie nie mają wstępu zwierzęta.

  • Zasada ręka-oko

   Musisz pamiętać, że po bezpośrednim kontakcie ze swoim pupilem, zanim dotkniesz okolicy oczu, musisz najpierw umyć ręce.

  • Koty kontra psy

   Koty generalnie powodują więcej problemów z alergią niż psy. Powód jest prosty: koty to straszne czyściochy, cały czas liżą sierść, starannie rozprowadzając po swoim ciele alergeny.

  • Nie tylko sierść

   Pamiętaj jednak o tym, że nawet te zwierzęta, które nie mają sierści, mogą wywoływać objawy alergii. Jeśli cierpisz na alergię, a koniecznie chcesz mieć jakieś zwierzę, to idealnie w Twoim przypadku sprawdzą się rybki, krab pustelnik, iguana czy wąż.

   
 • Alergia na kurz domowy

  Roztocze kurzu domowego to często spotykany alergen w pomieszczeniach. Roztocze znajdują się w kurzu, który w sposób naturalny gromadzi się w domu. Podczas gdy roztocze kurzu domowego występują we wszystkich miejscach w domu, to szczególnie upodobały sobie one wilgotne zakamarki. Te mikroskopijne stworki żywią się martwym naskórkiem i chowają się między włókna poduszek, materacy, koców i dywanów. Występowanie roztoczy kurzu domowego jest większe w lecie niż w zimie ze względu na zwiększony poziom wilgotności powietrza w lecie. Jednak w cieplejszym i wilgotniejszym klimacie roztocze kurzu domowego są obecne przez cały rok na okrągło.

  Objawy alergii na kurz

  Najczęstsze objawy alergii na kurz to kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu. Testy wykonane w gabinecie specjalisty alergologa pozwalają na stwierdzenie, czy jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin, czy też na inny alergen np. roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe lub alergeny pochodzenia zwierzęcego.

  Porady dla osób cierpiących na alergię na kurz
  • Nowe nawyki

   Zmniejsz ekspozycję na alergeny kurzu domowego, zakładając maskę przeciwkurzową i rękawice, ścierając kurz wilgotną szmatką lub gąbką i odkurzając odkurzaczem z filtrem HEPA i workiem o podwójnych ściankach.

  • Czytaj etykiety

   Wybieraj poduszki, materace i meble zawierające w opisie słowo „hipoalergiczny”.

  • Ponakrywaj wszystko

   Używaj poszew na poduszki i kołdry, a także pokrowców na materace piankowe, sprężynowe i inne, które nie przepuszczają alergenów.

  • Wykładzinom mówimy „do widzenia”

   Jeśli to możliwe, usuń z sypialni wykładzinę.

  • Wołaj fachowca

   Dbaj o to, aby fachowiec regularnie sprawdzał i serwisował ogrzewanie i klimatyzację.

  • Usuwaj wilgoć z powietrza

   Utrzymuj wilgotność względną powietrza w pomieszczeniach poniżej 50%. Możesz to osiągnąć, umieszczając w wilgotnych pomieszczeniach osuszacz.

   
 • Alergia na pyłki roślin

  Przyczyną objawów alergii sezonowej są te alergeny, których źródłem jest środowisko zewnętrzne, między innymi ziarna pyłku roślin. Są małe, lekkie i suche, dzięki czemu mogą przemieszczać się z wiatrem na duże odległości. Stężenie pyłku roślin w powietrzu w okresie sezonu pylenia może zmieniać się z dnia na dzień i zależy od wielu czynników, na przykład pogody.

  Pyłki drzew

  Spośród drzew najczęstszą przyczyną alergii są brzoza, olsza i leszczyna. Najwcześniej, na przełomie zimy i wiosny, w powietrzu obecne są alergeny pyłku leszczyny i olszy. Pyłek brzozy jest przyczyną silnych objawów alergii wziewnej w kwietniu.

  Pyłki trawy

  Pyłek traw jest najczęstszą przyczyną alergii sezonowej w Polsce. U osób uczulonych objawy alergiczne trwają zazwyczaj od drugiej połowy maja do połowy lipca. Spośród ponad 200 gatunków traw najlepiej poznane są alergeny tymotki łąkowej.

  Pyłki chwastów

  Pyłek bylicy jest częstą przyczyną objawów alergii w okresie letnim; w lipcu i sierpniu. Bylica rośnie na polach i pastwiskach, w sadach, przy drogach i na placach budowy.

   
  Objawy alergii na pyłki roślin

  Najczęstsze objawy uczulenia na alergeny pyłku roślin to kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu. Testy wykonane w gabinecie specjalisty alergologa pozwalają na stwierdzenie, czy jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin, czy też na inny alergen np roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe lub alergeny pochodzenia zwierzęcego.

  Porady dla osób cierpiących na alergię na pyłki roślin
  • Planuj z rozmysłem

   Korzystaj z informacji dla alergików. Jeśli to możliwe, w dniach o wysokim stężeniu pyłku, spędzaj czas w pomieszczeniach zamkniętych. Spacer najlepiej zaplanuj po obfitym lub długotrwałym deszczu, gdy powietrze jest wolne od pyłku roślin

  • Praca w ogrodzie

   Wychodząc w okresie pylenia z domu załóż okulary, pracując w ogrodzie nie zapomnij o masce ochronnej, aby ograniczyć kontakt z alergenem.

  • Szybki prysznic i zmiana ubrania nie zaszkodzą!

   Po powrocie do domu weź kąpiel i zmień ubranie, aby pozbyć się osadzonych na włosach i odzieży ziaren pyłku.

  • Oczyśćmy atmosferę

   Podczas jazdy samochodem pozamykaj wszystkie okna i nastaw klimatyzację na obieg wewnętrzny. W domu nie otwieraj okien. Jeśli używasz klimatyzatora, pamiętaj o częstej wymianie filtrów.

  • Co sadzić w ogrodzie?

   Zastanawiasz się, co posadzić w ogrodzie ? Wybieraj te gatunki, które nie powodują zaostrzenia objawów alergii – skonsultuj się z alergologiem. Zadbaj, aby koszenie trawników wokół domu zakończyć przed wytworzeniem kwiatostanów.

   
 • Alergia na pleśnie

  Alergia na pleśnie powodowana jest przez zarodniki pleśni, które unoszą się w powietrzu dokładnie tak, jak pyłki roślinne i mogą znajdować się zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu, powodując nieprzyjemne objawy alergii. Pleśnie na świeżym powietrzu pojawiają się w cieplejszych miesiącach roku. Pleśnie bytujące w pomieszczeniach rozsiewają zarodniki przez cały rok, zwykle jednak chowając się w wilgotnych miejscach.

  Gdzie najczęściej można znaleźć pleśnie
  Na świeżym powietrzu:

  Gleba, rośliny, gnijące drewno, zwiędłe liście

  W pomieszczeniach:

  Piwnice, łazienki, strychy, poddasza, a także w pobliżu pralek, lodówek i na parapetach

   
  Objawy alergii na pleśnie

  Najczęstsze objawy alergii na pleśnie to kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu. Testy wykonane w gabinecie specjalisty alergologa pozwalają na stwierdzenie, czy jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin, czy też na inny alergen np. roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe lub alergeny pochodzenia zwierzęcego.

  Porady dla osób cierpiących na alergię na pleśnie
  • Czysty dom

   Zwalczaj pleśnie regularnie czyszcząc łazienkę, pomieszczenie z pralką i piwnicę. Nie zostawiaj wilgotnego prania zbyt długo w pralce. Czyść zasłonę prysznicową i kafelki w łazience, nie zapominając o fugach i armaturze, za pomocą środków zawierających składnik zabijający pleśnie i zapobiegający ich rozwojowi. Używaj mat łazienkowych, które można prać w pralce.

  • Sprawdzaj wilgotność powietrza

   Utrzymuj wilgotność względną powietrza w domu poniżej 50%, aby utrudnić pleśniom wzrost. Jeśli panuje duża wilgoć, używaj klimatyzatora lub osuszacza powietrza.

  • Walcz z wilgotnością powietrza w domu

   Podczas gotowania włączaj okap, a kiedy się kąpiesz lub bierzesz prysznic, włączaj wyciąg w łazience, aby w ten sposób usunąć nadmiar wilgoci z powietrza.

  • Utrzymuj czystość i wyrzucaj psującą się żywność

   Regularnie myj wnętrze lodówki i wylewaj wodę z tacki pod zamrażarką. Natychmiast wyrzucaj psującą się żywność, aby zmniejszyć wzrost pleśni.

  • Światło słoneczne a pleśnie

   Pleśnie nie przepadają za światłem słonecznym, w związku z czym w ciągu dnia staraj się mieć wszystkie okna odsłonięte.

  • Czytaj etykiety

   Jeśli poduszki, materace czy meble wypełnione są pianką, sprawdzaj, czy oznakowane są jako „hipoalergiczne”. Jeśli nie, to pot, który będzie przenikał do wnętrza pianki w miarę używania, może spowodować rozrost pleśni.

   
Strona korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Szczegóły dotyczące plików cookies znajdziesz w Polityka Prywatności. Tak akceptuję